Czy zastanawialiście się Państwo ile jest warte Wasze życie? Albo co będziecie robić na emeryturze? Dopóki jesteśmy zdrowi, dobrze zarabiamy, to nie musimy się zastanawiać co by było, gdyby…Warto jednak być przezornym i zabezpieczyć naszych bliskich oraz swoją przyszłość.

Ubezpieczenia na życie

Część z Państwa posiada tzw. ubezpieczenie grupowe w pracy. To na pewno daje poczucie bezpieczeństwa. Czy jednak ono w zupełności wystarcza? Warto przeanalizować na jakie sumy jesteśmy ubezpieczeni, czy ewentualna wypłata odszkodowania wystarczy bliskim by w trudnym momencie zabezpieczyć ich od strony finansowej.

 Ubezpieczenia na życie generalnie dzielą się na tzw. ochronne, czyli płacąc składkę mamy pewność, że przy śmierci uposażeni dostaną sumę gwarancyjną, jest to ubezpieczenie często wymagane jeśli ubiegamy się o duży kredyt ( wtedy uposażonym jest bank). Drugi rodzaj to polisy, które pełnią rolę ochronną, ale również jest w nich możliwość zbierania kapitału. Oznacza to tyle, że pieniądze które wpłacaliśmy możemy częściowo w odpowiednim momencie wypłacić i przeznaczyć na swoje potrzeby: np. na spełnienie swoich marzeń czy pomoc dorosłym dzieciom w podjęciu studiów.

 Dobrze dobraną polisę musi poprzedzać rzetelnie przeprowadzona tzw. analiza potrzeb klienta. Takich polis nie kupuje się w 5 minut przez internet czy telefon. Wiążą się one z długoletnim wpłacaniem pieniędzy. Ważne jest dlatego, by polisa taka była dokładnie przemyślana i wybrana w firmie, która ma stabilną pozycję na rynku. Bez wątpienia PZU do takich należy.

Ubezpieczenia emerytalne

Większość z nas nie lubi oszczędzać. Zawsze lepiej wydać tu i teraz i mieć coś „w ręce”. Warto jednak nie być ignorantem wobec informacji, jakie napływają do na temat przyszłych emerytur. ZUS i OFE nie pozostawiają złudzeń. Według szacunkowych danych nasze emerytury będą oscylować wokół 30 % dzisiejszych pensji. Dla ludzi, którzy prowadzą własną działalność i  w większości płacą najniższy ZUS prognozy mówią o wynagrodzeniu  w wysokości ok. 700 zł. Nie w lepszej sytuacji są tzw.  etatowcy.

Nie są to dobre wiadomości, więc większość nas odsuwa je na drugi, trzeci plan, tłumacząc:

I tak nie dożyje…Jakoś to będzie..Jeszcze tyle czasu…

 

Okazuje się, że żeby nazbierać pokaźną sumę nie trzeba wcale dużych wyrzeczeń. Wystarczy odkładać sobie na dobrze prowadzony program emerytalny już dziś. Im wcześniej tym lepiej.

Zaledwie 13 proc. Polaków odkłada dodatkowe środki na czas emerytury – takie alarmujące informacje przedstawiła Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, która przy współpracy z Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziła badanie „Jak Polacy oszczędzają na emeryturę”. Na dodatek – jak wynika z tego samego badania – 55 proc. z nas nie oszczędza ani nawet nie ma w planach odkładania na przyszłość. Czy to oznacza, że tylko 13 proc. ludzi w Polsce będzie spokojnie przeżywało tzw.  jesień życia?

Jak powiadają każdy jest kowalem swojego losu. Dzięki współpracy z  najlepszymi ekonomistami, specjalistami w dziedzinie inwestycji i zarządzania funduszami, PZU zbudowało wspaniałe programy oszczędzania, np. rewelacyjny produkt Plan na Życie.  Jesteśmy w stanie bezpiecznie lokować pieniądze nawet w czasach kryzysu.

Zachęcam do refleksji na temat własnej przyszłości, nie zrzucajmy odpowiedzialności za nią na instytucje, czy naszych bliskich. Jak to mówią, umiesz liczyć, licz na siebie.